
Wystawa prezentująca rezultaty projektu "Wolontariat dla Nowej Rossy 2024" zrealizowanego przez bolesławiecki oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich a dofinansowanego przez Instytut Narodowy Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” trafiła do Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu.
Wystawa znalazła się w „Mechaniku nieprzypadkowo. Uczestnikami wakacyjnego wyjazdu na Litwę byli trzej nasi uczniowie: Błażej Stankiewicz z 2TS, Cyprian Czerkies z 2T, Krystian Czerkies z 3b1 i nauczyciel przedmiotów zawodowych Waldemar Krysztofiak. Ekspozycja pokazuje przebieg prac porządkowych na wileńskiej nekropolii. Na zakończenie tych prac nasi młodzi wolontariusze sporządzili dokumentację polegającą na dokładnym opisie nagrobków i odczytaniu widocznych na nich inskrypcji. (w tym zakresie uczniowie zostali przeszkoleni przez pracowników Instytutu Polonika, którzy gościli w naszej szkole w czerwcu}.
Wolny czas podczas pobytu na Litwie wypełniły odwiedziny związanych z polskością miejsc.
Młodzież była w Kopciowie – miejscu pochówku Emilii Plater.
Podążała śladami Józefa Piłsudskiego: odwiedziła Zułów – miejsce urodzin Marszałka, zabytkowy kościół w Powiewiórce gdzie Naczelnik został ochrzczony, Mauzoleum Matka i Serce Syna w Wilnie
Święciany – gdzie młodzieńcze lata spędził słynny pilot Franciszek Żwirko
Ponary – miejsce każni Polaków podczas II Wojny Światowej
Muzeum księdza Józefa Obrembskiego w Mejszagole- postaci zasłużonej dla obrony i krzewienia polskości na Litwie
Największe wrażenie wywarło na uczestnikach zwiedzanie samego Wilna – Ostrej Bramy, Kościołów św. Piotra i Pawła, św. Anny, miejsc związanych z pobytem w Wilnie M.in. Adama Mickiewicza oraz wielu innych miejsc istotnych dla polskiej tożsamości i kultury.